cs

Časné jaro se špirlicemi

Je začátek dubna, sedím u PC a píšu tady ten kratičký příspěvek. Ráno jsem se byl podívat ve skleníku, špirlicím jsem dolil do podmisek vodu, chvíli jsem obdivoval výsevy mucholapek (vyséval jsem na podzim cca 100 položek, naprostá většina vyklíčila a teď se mají malé mucholapky k světu, už vytváří první pasti - ale o tom snad jindy - a také to nechci zakřiknout). Špirlice jsem stěhoval do skleníku hnedna začátku února, a od té doby každý den pozoruji a počítám, kolik nových poupat se objevilo a těším se, že snad poprvé udělám nějaká zajímavá křížení a budu se těšit ze zajímavých kytek. Jako první začaly ukazovat budoucí květy flava, alata, potom leucophylla, postupně se přidávají rubra, oreophila, purpurea a psittacina, zatím stále čekám u minor. Zvláštní kapitolou jsou kříženci - tam je to velmi individuální podle rodičů. 

Zajímavé je, jak vyrůstají a vypadají nové mladé láčky. Moc se mi líbí. Jsou jemné, často sametové, u některých rostlin i tak docela výrazné. Jako první se objevují nové láčky u S. oreophila, následují flava a alata, postupně také rubra a purpurea. Jen psittacina a minor pořád ještě čekají.

A pak zde máme jednoho vítěze. Zvítězil v tom, že vykvetl jako první v letošním roce 2020. A hádejte, kdopak to je...chvíle napětí...ještě chvilku...ještě chvilku...a je to...S. x catesbyi x S. x excellens H10. Vítězi gratuluji :-)

Je konec dubna. Od napsání posledního příspěvku uplynuly více jak tři týdny. A ve skleníku se mezitím událo plno věcí. Hlavně - špirlice intenzivně kvetou - podívejte se na snímky níže. Je to krása, pastva pro oči, a také pro nos. Mísí se zde různé vůně, od méně příjemných až po příjemné, výsledkem je celkově mírně nasládlá, ani příjemná, ani nepříjemná vůně. Intenzivní kvetení je u mě spojeno s intenzivním opylováním, snažím se jako "tatínky" využít různé již velmi osvědčené křížence. Líbí se mi pak ty výsevy. Napjaté čekání, co vlastně z těch semínek bude, zda vůbec něco, a potom čekání, jak se ty první láčky začnou zabarvovat (to je takový náznak toho, jak budou kytky vlastně vypadat, až budou větší). Abych se ještě vrátil ke květům, mají nápadné sepaly (kališní lístky), které poměrně dlouho vytrvávají, a méně trvanlivé, záhy opadávající petaly (korunní lístky), které jsou z vnitřní strany často ještě nějak zabarvené. Tyčinek má květ opravdu mnoho (v květním vzorci by to byla ležatá osmička). Nápadný je pestík, který tvoří deštníkovitou část, v jejíž cípech se nachází miniaturní blizny (viz fotka níže). Gyneceum je, když už jsme u toho květního vzorce, pětiplodolistové, synkarpní. Detail květů a jednotlivých částí je zde na fotce, květy jsou již opylované (doufám, že úspěšně).

Na stránce věnované výsevům můžete vidět mladé špirlice, jak vypadají přes zimu, když jsou pod zářivkami. To už také není pravda. Po přenesení do skleníku začaly jednak intenzivně růst, a jednak se krásně vybarvovat. Myslím, že kytky z těch různých všelijakých křížení budou jednou moc pěkné :-) Vybarvují se i ty velmi malé, pouze několikaměsíční semenáčky. Sice intenzivní světlo poněkud brzdí jejich růst, ale to je patrné spíše u hybridů. Rostlinky, které jsou ze semen vzniklých opylením botanických druhů vlastním pylem, se vyvíjí velmi pěkně a intenzivně rostou.

A závěrem, abych se zde moc nerozepisoval (o čem, také), se se mnou pokochejte pohledem na kytky v plné parádě. Co se mi moc líbí - a na některých fotkách je to dobře patrné, hlavně na té poslední - je to flava var. ornata - nové letošní láčky. Krásné, velké, vybarvující se. Hlavně oreophila a flava a jejich kříženci :-)