cs

Špirlice na přelomu dubna a května - pastva pro oči

Byť jsem poslední příspěvek vkládal teprve před dvěma dny, nedá mi to, abych sem něco nenapsal. Dokonce jsem založil novou stránku - Špirlice na přelomu dubna a května - pastva pro oči. Špirlice jsou, snad s výjimkou zimních měsíců, opravdu pastvou pro oči a vždy je na co se dívat. Na přelomu dubna a května jsou to dvě věci - květy a nové láčky. Květy jsou pomíjivé, jejich petaly záhy opadávají (ale sepaly vytrvávají), láčky se v průběhu roku vybarvují do neuvěřitelných barevných kombinací - ale jen za excelentních světelných podmínek, přece jen jsou špirlice heliofyty, tedy rostliny milující světlo, neřku-li slunce (slunce opravdu milují). Tak - a teď malá ochutnávka :-)

Napřed květy:

A nové láčky:

Dnes, ti. 14. května 2020, jsem byl ve skleníku a uchvátily mě dvě kytky, jejichž fotografie vidíte níže - S. minor var. okefenokeensis (Okefenokee Giant) a S. x moorei Brook´s hybrid x alata Red Lid. Kytky mám ve sbírce pouze dva roky, loni se moc nestihly projevit, zato letos... Prostě krása. Posuďte sami...

Dnes, tedy v neděli 17. května 2020 jsem zase obdivoval kytky ve skleníku. Hlavně nové láčky. Stále víc a víc se mi líbí Sarracenia flava a její variety. I když si člověk na plné vybarvení láček musí počkat, už teď některé vypadají naprosto skvěle a úžasně...Třeba tato -  S. flava var. rugelii "Very Tall". Tato varieta postrádá zbarvené "žilkování", zato má jiné přednosti :-)