Špirlice během roku, aneb co mi zrovna padlo do oka

Okolnosti tomu chtěly, abych vytvořil novou stránku s názvem "Špirlice během roku aneb co mi padlo zrovna do oka". Myslím, že název je to velmi výstižný. Do skleníku chodím každý den (minimálně jednou denně večer) a prakticky není den, kdy bych si nevšiml něčeho, čeho jsem si ještě do té doby nevšiml - vybarvujících se láček, květů, zrajících plodů. Tak jsem si řekl, že se budu snažit mít po ruce alespoň mobil (mám i foťák, dokonce několik, ale jsem líný je vytahovat a pak z nich stahovat fotky) a vždy něco vyfotím. Tak tady je první pokus - S. flava var. cuprea Rugelii Style Patch - tedy flava, která je sice (typická) cuprea, ale ještě si něco nese z rugelii :-)) Moc hezká kytka, myslím, že se láčky ještě daleko víc vybarví - a pak to bude přímo něco :-) A ještě pro doplnění datum - 20. května 2020.

A máme další den. Opravdu je to přesně jeden den, téměř i hodinově - 21. května 2020. Ve skleníku jsem opyloval několik málo květů (špirlice už pomalu dokvétají, ale zase jde vidět, zda se opylení provedená během předchozí doby povedla, nebo ne), a samozřejmě obdivoval láčky. Jak jste již asi poznali, mám obrovskou slabost pro S. flava. Tento druh je odolný, dobře roste, kvete ochotně, má navíc velké květy, prostě ideální kytka pro začátečníky (a já jsem vlastně po pár letech pěstování pořád začátečník). Takže kytka dnešního dne - S. flava var. rugelii Milton Co., Florida.

Je 22. května 2020 a na zítřek hlásí déšť. Už dnes je trochu pošmourno, ale zatím tady, na Moravě, mezi Vyškovem a Kroměříží, neprší. Ale už jde něco cítit ve vzduchu. Vzal jsem do ruky mobil, a krasavice pro dnešní den je tady. Není nijak jednoduchá, ba naopak, jedná se o komplikovaného křížence, ale podle mě moc krásného :-) S. x (purpurea subsp. purpurea x flava var. flava) x flava var. ornata.

Je sobota ráno a předpověď počasí na dnešní den vůbec nelhala - prší. Abych to upřesnil, je sobota 23. května 2020. Nicméně, vzhůru do skleníku i v tom dešti a něco vyfotit. Dnešní kráskou je...chvíle napětí...S. flava var. rubricorpora. Prostá kráska, bez přídomku von, tedy odněkud, prostě rubrikorpora :-)

Kytkou pro nedělní ráno 24-5-2020 je S. flava var. ornata Blackwater, Florida. Tato varieta se vyznačuje přítomností velmi nápadných nachových "žilek", tedy cévních svazků (někdy označováno jako "venace").  Jsou to rostliny velmi ozdobné a působivé a jsou okrasou každé sbírky. Při pohledu na fotky vás zarazí zbarvení víčka. Není to sice až tak typické, ale ani až tak vzácné. Mám ve sbírce rostliny pocházející z Brunswick County, které jej mají podobně zabarvené.

Dnes jsem si řekl, že je načase přerušit tu řadu , kdy ukazuji pouze S. flava a její variety :-) Jen je to těžké. Zatím jsem nefotil S. psittacina a S. purpureaS. leucophylla začíná dělat krásné láčky, ale teprve se vybarvují, stejně tak je to u S. alata, která je opomíjená, ale přitom nádherná. Podobně opomíjená je S. rubra se všemi poddruhy. Takže - dnes, v pondělí 25. května 2020 - je to S. alata Black tube, De Soto, Louisiana AL03.

Je úterý, dorazil jsem domů z práce a přemýšlím, co by se sem tak hodilo. Jaká kytka by to měla být pro dnešní večer. Nakonec je to...S. flava var. flava Dorchester Co., S. Carolina SF303.

Máme zde deštivou (opět) neděli 31. května 2020. Včera, kromě toho, že jsem nafotil nějaké kytky, tak jsem vyfotil i pár plodů. Opylování se povedlo a já teď, dmoucí se pýchou, pozoruji, jak se plody vyvíjí :-)

A máme zde polovinu týdne, tedy středu, přesněji třetí červnový den roku 2020. Nějaké kytky jsem vyfotil už dříve, tak nemusím do skleníku něco akutně fotit. Ono by to asi ani moc dobře nešlo, protože jsem teprve dorazil domů a co naplat, je už půl desáté večer. Dělají mi radost teploty, které zatím nejsou příliš vysoké. Nedochází tak k velkému výparu a já se nemusím tolik bát, že mi dojde dešťovka, která je, přece jen, pro úspěšné pěstování špirlic velmi důležitá. Navíc, na víkend hlásí déšť, což je z pohledu zálivkové vody ideální, ale už méně ideální z pohledu práce na zahradě. Další věc, kterou postupně zjišťuji, je, že mladé špirlice z výsevů chtějí přesazování. Přímo se jim líbí. Když srovnám ty, které nechávám dlouho v jednom květináči a ty, které byly (některé již několikrát) přesazeny, je zde dost viditelný rozdíl. To jsou jen takové střípky z postřehů s již několikaletým soužitím s těmito krásnými rostlinami. Takže abych to nezamluvil. Co mám pro dnešní večer vybrat? No opět nějaká flava. Přece jen láčky tohoto druhu jsou již teď krásně vybarvené. A na zbytek druhů dojde čas v létě a na podzim. Takže...S. flava var. ornata Prince George Co., Virginia SF304. Prince George County je okres ve Virginii (podobného jména je i ve státě Maryland, ale v tomto případě se jedná o Prince George's County), který dle Wikipedie (tolik nedoporučované pro studenty) vznikl v roce 1703 a byl pojmenován po Jindřichu Dánském, který byl manželem anglické královny Anny Stuartovny. To je asi všechno, co by stálo zde (ve zkrácené verzi), za zmínku.

Dnes prší. Takže na jedné straně velká radost (opět) - bude voda na zalévání, na stranu druhou smutek, protože se nedá dělat nic na zahradě. Ale špirlicím je toto úplně jedno :-) Tváří se spokojeně za každého počasí. Kytka pro deštivý pátek je...S. flava var. flava. Není sice "von" (nemá uvedenou lokalitu), ale je krásná. Moc krásná :-)

A je zde zase neděle (a zítra hurá do práce) :-) Kytku, kterou zde dnes ukážu, mám rád. Je tmavá :-) S. flava var. atropurpurea North Carolina FAT01. Již název svědčí o tom, že se jedná o tmavě nachové rostliny (atro = tmavý a purpureus = nachový). Tato tmavá barva dominuje vnějším částem láček, i když spodní část může být někdy o něco světlejší. Vnitřní povrch láček je spíše tmavě červený až růžový. Je však nutné si uvědomit, že jejich vybarvení je závislé na intenzitě osvětlení. Některé zdroje také uvádí, že typické zbarvení léček může vyblednout po přesazení, ale za nějakou dobu se opět navrací. 

A ještě pohled do skleníku. Myslím, že je vše OK, kytky rostou, co víc si přát :-)

Je středeční ráno. Ve Lhotě je po dešti a pomalu se rozednívá. Vstal jsem dřív, tak mám čas dát sem kytku, která se mi velmi líbí a jejíž láčky se postupně vybarvují do žlutého odstínu. Na kráse kytce neubírá ani fakt, že nemá honosné jméno křížence (cv.), ale je označena pouze mateřskými rostlinami. Je to S. x oreophila x purpurea 2005 T. Margetts H68.

Po docela dlouhé odmlce se vracím, abych něco napsal. Pomalu dozrávají plody, v případě špirlic tobolky, a tak chystám sklizeň. Fotky ukážu příště. Ono už není moc na co se dívat, některým kytkám začínají pomalu odumírat láčky, jiné začínají vytvářet fylodia - prostě podzim je tady se vším všudy. Asi před měsícem jsem se rozhodl dát na přímé slunce jednoleté až dvouleté semenáčky špirlic, křížence i botanické druhy. Krásně se vybarvily. Co myslíte? A mezi kříženci je plno extrémně zajímavých kytek :-)

Je páteční ráno (11. 9. 2020) a mně padly do oka semenáčky špirlic. Jsou do pětiměsíční až jednoleté kytky, mám z nich radost, jak hezky rostou. Těším se, až se z nich stanou vznešené dámy v plných barvách - bude co selektovat. A ty, které neprojdou sítem selekce, rozdám tady po vesnici. Děti budou mít radost, a - kdo ví? Třeba se z někoho z nich vyklube nějaký nový pěstitel masožravek :-)

A jen dnešní krátká exkurze do říše plodů a také semen. Většina jarního opylování byla úspěšná a já se těším na sklizeň. Nějaké zralé plody jsem už sklidil a u některých křížení je vidět neochota kytek dělat nějaká semínka (z jednoho plodu mám dokonce jedno jediné semínko, jinak nic). Zatímco u kaktusů všichni hlídáme čistotu, u špirlic je křížení naopak velmi žádoucí a nese sebou spoustu adrenalinu - co z těch semínek asi vyroste? Variabilita je velká a poté následuje selekce těch top kytek. Sice je to práce na několik let, ale co by člověk pro ty miláčky neudělal :-)

S přicházejícím podzimem nastává ta smutnější část roku, kdy láčky mnoha špirlic začínají odumírat. Je to normální proces, v tuto dobu však všechny staré a zaschlé láčky odstraňovat. Přece jen už není tak teplo a přibývá i zatažených dnů bez slunce. A nejlepší ochranou před houbovými chorobami je přece jen prevence. Na stranu druhou, řada špirlic pořád vytváří láčky klasického vzhledu. Budu sem postupně dávat příklady. Jeden příklad za všechny - napřed celkový pohled na skupinu špirlic, kde jsou vidět nové, vyrůstající láčky, a pak jeden pohled detailní - na S. cv. Smoorie.

Přece jen na podzim se hezké láčky hledají trochu hůře. Dnes (je pondělí 21. září) mě upoutala skupina rostlin Sarracenia minor. Jsou to kytky tak trochu opomíjené, ale přitom krásné. Tak, jako jiné špirlice, vyžadují trošku bližší pohled - zastavit se, prohlížet si, kochat se. Teprve pak člověk zjistí, jak jsou variabilní :-)