Výsevy špirlic znovu a lépe
Je dnes nedělní podvečer, jsme přesně v polovině března a současně v éře, kterou jsme nikdy ještě nezažili - v éře Covid-19. Netrpělivě čekám, zda vláda vyhlásí, nebo nevyhlásí karanténu. Abych si trochu ulehčil čekání (co si budeme povídat, je to obrovská komplikace a zásah do všech lidských životů), rozhodl jsem se, že napíšu pár postřehů o výsevech špirlic. Ne, že bych nechtěl napsat něco o lobíviích - chci, a pokud se dožiji, těším se na focení květů i na zveřejňování krátkých textíků, spíše zajímavostí o nich. Ale přece jen, špirlice jsou mi teď blíž, minimálně proto, že jsem jich hodně vyséval a mám je pod zářivkami doma. A ty jednoleté (lépe jednoleté a kousek) jsou už ve skleníku, kde se jim náramně líbí. Mám pocit, že jim velmi prospívá nejen sluníčko, ale i to střídání teplot mezi dnem, kdy je tam i 30°C, a nocí, kdy teploty padají i pod nulu (dnes byl vy skleníku nad ránem -1°C). Tak tedy, výsevy špirlic znovu a lépe. Proč ten titulek? Protože jsem se poučil. A to v několika věcech. Věc první - stratifikace, tedy jistá úprava semen, lépe řečeno chladová, bez které nevyklíčí. Zde jsem se poučil v tom, že již nepoužívám rašeliník, tedy Sphagnum, do kterého nasypu semena, poté navlhčím a nechám osm týdnů (dva měsíce) v ledničce při 1°C. Používám buničinu, resp. čtverečky z buničiny, do kterých nasypu semena, čtverečky přeložím, vložím do uzavíratelného plastového minisáčku a náležitě navlhčím. Má to dvě zřejmé výhody. Stalo se mi, že rašeliník, byť nasekaný, byl kontaminovaný sporami jiných mechů, které pak "udusily" mladé rostlinky špirlic. A druhý důvod. Přece jen, po stratifikaci jsem rašeliník i se semeny rozprostřel na povrch substrátu - i se všemi inhibičně působícími látkami. Díky tomu, že používám čtverečky z buničiny, semena po stratifikaci pinzetou shrnu na povrch substrátu, a látky vyplavené ze semen zůstávají na buničině. Takže super :-) Další modifikaci, kterou jsem vyzkoušel - semena vyseji na povrch substrátu, náležitě navhlčím dešťovkou...a zanesu na osm týdnů na verandu, kde se netopí a kde přezimují špirlice. Krásně to funguje. Takto mi vyklíčily prakticky všechny porce špirlic i mucholapek. A číslo dvě - substrát. Žádné složitosti, vymýšlení komplikovaných složení. Rašelina a křemičitý jemný štěrk 1:1 a Osmocote. Byl jsem překvapený, jak toto hnojivo funguje...však se stačí podívat na fotky. Ty kytky mají pouhopouhé 2 měsíce, některé pouze 1 měsíc...a jsou stejně velké, jako kytky bez Osmocote za půl roku. Myslím, že není o čem diskutovat, samozřejmě, přiměřenost je na místě. Rozhodně neplatí, že čím více, tím lépe.
Jedno- až dvouměsíční semenáče špirlic, botanické druhy i kříženci.
Na myšlenku, že vlastně zákaz hnojení špirlic je nesmysl, mě přivedly rostliny, které mi přišly z Velké Británie, a to poněkud zvláštně - v květináčích. Když jsem odstraňoval substrát starý a nahrazoval jsem jej mým osvědčeným substrátem, zjistil jsem přítomnost "kupiček" nějakého postupně se uvolňujícího hnojiva. A to byly květuschopné kytky. Proto jsem začal používat Osmocote, samozřejmě ve velmi přiměřené aplikaci. A můžu říci, se 8 měsíců staré semenáčky špirlic, které jsem přesadil do substrátu s tímto hnojivem, se mají velmi čile k světu a začaly velmi intenzivně růst. Koukněte na fotky...
Patnáctiměsíční semenáče špirlic.
Myslím, že je evidentní, že přihnojování má u mladých špirlic význam. Na obrázcích vidíte žluté lepové desky. Co je největším problémem u výsevů špirlic - nejsou to plísně, ale larvy smutnic, oněch malých všudypřítomných mušek. Pokud používáte pro výsevy organické substráty, nevyhnete se ani smutnicím. Ale co s nimi. Mospilan nebo Actara, oba přípravky fungují dobře, Actarou posypu povrch substrátu a vetšinou je to OK, ale je zapotřebí ji občas obměnit a kytky zalít Mospilanem. A k tomu ony žluté lepové desky. Přece jen, je velká škoda přicházet o semenáčky kvůli smutnicím, zejména u hybridů, kde klíčivost není nic moc a každý je rád alespoň za pár kytek :-) Tak myslím, že pro dnešek by to stačilo. Ještě pár fotek rok a tři měsíce staré semenáčky špirlic. A hlavně...buďte na sebe opatrní a v pořádku zvládněte COVID-19.